Error message

User warning: The following module is missing from the file system: overly. For information about how to fix this, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1181 of /var/www/drupal/includes/bootstrap.inc).

Sposób otrzymywania zawiesiny nanocząstek selenu albo ceru

Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania wodnych suspensji nanoceru lub nanoselenu w rektorze ciśnieniowym lub w polu promieniowania mikrofalowego. Proces opiera się na metodzie redukcji chemicznej. W celu redukcji jonów oraz zahamowania dalszego wzrostu cząstek, do układu wprowadza się substancje o właściwościach redukujących i stabilizujących. Substancje te, dzięki silnemu oddziaływaniu z powierzchnią cząstek metalu, skutecznie przeciwstawiają się rozrostowi aglomeratów. Odpowiedni wybór dyspergatora pozwala na manipulowanie wielkością otrzymanych nanocząstek. Selen i cer występujące w postaci nanometrycznej charakteryzują się unikalnymi właściwościami biobójczymi. Są efektywnym czynnikiem zapobiegającym rozwojowi bakterii, wirusów i grzybów. Dzięki swoim dezynfekcyjnym właściwościom, stanowią cenny dodatek do półproduktów stosowanych w różnych dziedzinach nauki i przemysłu, gdzie skuteczność biobójcza jest szczególnie pożądana.  

Jednym z nadrzędnych celów wynalazku jest użycie bezpiecznych i przyjaznych dla człowieka i środowiska żywego odczynników. Założenie to jest spełnione dzięki zastosowaniu kwasu taninowego jako czynnika pełniącego rolę redukująco-stabilizującą. Kwas taninowy należy do grupy polifenoli i dzięki obecności w jego cząsteczce licznych grup hydroksylowych, możliwa jest efektywna redukcja.

Sposób otrzymywania zawiesiny nanocząstek selenu albo ceru polega na tym, że wodny roztwór soli będących źródłem jonów selenu albo ceru miesza się z wodnym roztworem związku posiadającego zarówno właściwości redukujące i stabilizujące, ustala się pH, a następnie taką mieszaninę ogrzewa się do temperatury od 20°C do 200°C i utrzymuje w tej temperaturze od 1 minuty do 15 minut. Przedmiotem wynalazku jest także zawiesina otrzymana tym sposobem.

adidas Yeezy Boost 350

Etap zaawansowania prac: 
Prace rozwojowe
Ochrona prawna: 
NIE
Zastosowania rynkowe: 
Technologie chemiczne
TECHNOLOGIE PRZEMYSLOWE, MATERIALOWE I TRANSPORT
OFERTA TECHNOLOGICZNA:

Urszula Pełka-Rębalska
tel. 12 628 25 42
e-mail: pelka(at)transfer.edu.pl

______________________________________

Centrum Transferu Technologii
Politechnika Krakowska

ul. Warszawska 24, 31-155 Kraków
tel: +48 12 628 28 45
e-mail: ctt(at)transfer.edu.pl

NIKE AIR HUARACHE