Zagadnienia związane z pomiarami drgań budowli (budynków, mostów, kominów, fundamentów maszyn itp.) oraz z ochroną budynków i ludzi w budynkach przed wibracjami pochodzącymi z różnych źródeł: - w budownictwie w projektowaniu arterii komunikacyjnych, - w projektowaniu i ochronie przed drganiami budowli obok arterii komunikacyjnych, - w górnictwie, - w ochronie budowli przed robotami budowlanymi (przed pracą drogowych walców wibracyjnych, wbijaniem w grunt pali i ścianek szczelnych itp.).
Laboratorium przygotowane jest do realizowania badań głównie na obiektach w skali naturalnej (badania polowe), oraz pomiarów dynamicznych i statycznych w warunkach laboratoryjnych.
Najczęściej realizowane badania to:
- doświadczalne wyznaczanie charakterystyk dynamicznych obiektów budowlanych,
- wyznaczanie parametrów drgań obiektów budowlanych podczas działania na te obiekty różnych obciążeń,
- badania propagacji drgań w gruncie,
- pomiary związane z oceną wpływu drgań na obiekty budowlane (w tym również zabytkowe),
- pomiary związane z oceną wpływu drgań na ludzi przebywających w budynkach.
Najczęściej występujące obiekty badań to:
- budynki i ich elementy (stropy, ściany) w tym budynki zabytkowe,
- budowle inżynierskie takie jak: maszty z odciągami, kominy, wieże, mosty, rurociągi, budowle hydrotechniczne, fundamenty pod maszyny.
Laboratorium specjalizuje się w badaniach obiektów budowlanych, których cechą charakterystyczną są niskie podstawowe częstotliwości drgań własnych.
Wykonano wiele pomiarów, które stanowiły podstawę doświadczalną opracowanych w Instytucie norm PN-85/B-02170 i PN-88/B-02171. Normy te dotyczą oceny wpływów dynamicznych na budynki i ludzi w budynkach.
Laboratorium dysponuje nowoczesną aparaturą do pomiaru, rejestracji i analizy wyników pomiarów.
Wykonywane są pomiary: odkształceń, przemieszczeń, prędkości i przyspieszenia drgań jednocześnie w kilkudziesięciu punktach pomiarowych.
Stosowana jest aparatura do cyfrowej rejestracji danych pomiarowych. Analiza wyników pomiarów prowadzona jest za pomocą zaawansowanego oprogramowania.
========================================================================================================================================================================
KONTAKT:
Politechnika Krakowska
ul. Warszawska 24
31-155 Kraków
Akredytacja PCA nr AB 846
tel. +48/604 981 889
tel. +48/12/628 20 32
fax +48/12/628 20 51
e-mail: pstecz@pk.edu.pl